Kraniosakrální biodynamika je velmi jemnou a účinnou metodou, která podporuje vnitřní moudrost těla a jeho schopnost nalezení rovnováhy a zdraví. Pracuje nejen s fyzickým tělem, ale i psychikou a duchovními aspekty člověka. Prostřednictvím jemného doteku, pozornosti a hlubokého klidu ošetřující aktivuje a posiluje ozdravné procesy v těle klienta.
Pro děti je kranio skvělou příležitostí pro vnímání jejich těla, jeho fungování a hranic. Je to možnost, jak mohou harmonizovat své tělo a psychiku, pokud mají nějaké obtíže či omezení.
Více jsem si o tomto tématu povídala s Naďou Hanuš Vávrovou z portálu ČtiDoma.cz.
Co vás přivedlo ke kraniosakrální biodynamice?
Své první ošetření kraniosakrální biodynamikou jsem vyhledala, když jsem zpracovávala silné emoční téma, související s mým časným dětstvím. Již po prvním ošetření jsem byla tak nadšena jemností, hloubkou a účinností této metody, že jsem vstoupila do 2letého výcviku pro praktikanty. To zcela změnilo můj život nejen pracovní, ale i soukromý. Jeho součástí se staly kvality zdraví, hlubokého klidu a důvěry v život, o které se teď mohu dělit se svými klienty.
Jak byste tuto metodu stručně charakterizovala?
Kraniosakrální biodynamika je velmi jemnou, ale účinnou metodou, která podporuje vnitřní moudrost těla a jeho schopnost znovunalezení rovnováhy a zdraví. Česky by se dala nazvat uzdravování hlubokým klidem. Pracuje nejen s tělem, ale i psychikou člověka.
Klient při ní zpracovává příčinu zdravotních obtíží (nikoli jen následky či projevy), a to pro něj tím nejvýhodnějším způsobem. Ošetřující vytváří pro klienta bezpečné a podporující prostředí. Prostřednictvím jemného doteku, pozornosti a vlastního hlubokého klidu aktivuje a posiluje ozdravné procesy v těle klienta.
Jak může kranio pomoci dětem?
Pro děti je kranio skvělou příležitostí pro vnímání jejich těla, jeho fungování a hranic. Je to možnost, jak mohou harmonizovat své tělo a psychiku, pokud mají nějaké obtíže či omezení. Je-li to třeba, podporuje se u dětí v rámci ošetření i sebedůvěra a také jejich vztah s rodiči.
Tato metoda umožňuje pracovat s případnými obtížemi již v zárodku a předejít zhoršování situace do budoucna. Pokud má dítě závažné zdravotní potíže, kranio doplní a podpoří léčbu klasickou či východní medicínou, příp. eliminuje vedlejší účinky razantnější léčby.
Jak ošetření s dětmi probíhá?
Ošetření dětí probíhá zpravidla zcela odlišně, než u dospělých. Zatímco dospělý je ošetřován cca 60 minut v leže na lehátku,u malého dítěte je toto naprosto nereálné. Ošetření dětí je zpravidla podstatně kratší, neboť jsou mnohem otevřenější, citlivější a jdou velmi rychle k podstatě.
Jak konkrétné bude sezení probíhat záleží na věku, temperamentu a aktuální náladě dítěte. Samotnému ošetření však vždy předchází navázání vztahu s dítětem, ať je jakkoli staré.
Dítě je většinou na sezení doprovázeno jedním z rodičů, někdy i svým sourozencem. U miminek probíhá ošetření nejčastěji v náruči rodiče. U malých dětí, které se již pohybují samostatně, probíhá péče v rámci hry – ošetřující si s dítětem hraje, následuje jej v pohybu a zároveň na něj přikládá ruce, nebo pracuje i bez kontaktu s tělem. Větší děti již mohou ležet na lehátku a poslouchat pohádku. U adolescentů již ošetření probíhá stejně jako u dospělých.
Zejména u malých dětí věnuji pozornost nejen dítěti, ale i jeho rodičům, zejména mamince. Pracuji s každým zvlášť, ale i s oběma najednou – jejich vazbou a vztahem.
S jakými potížemi za vámi maminky s dětmi nejčastěji přicházejí?
Pracuji s dětmi všeho věku – od miminek v děloze, novorozenců až po dospívající. S měnícím se věkem se liší i témata zadání.
V době těhotenství je to spíše práce s maminkou, jejími fyzickými obtížemi, emocemi, pocity strachu z porodu či mateřství, neboť to velmi silně ovlivňuje i emoční a fyzickou pohodu dítěte.
U novorozence jde nejčastěji o regeneraci po porodu, zejména pokud se v průběhu objevila nějaká komplikace, medikace nebo přišel na svět předčasně či císařským řezem. Zároveň se v těchto případech věnuji vždy i mamince.
Kranio dítě velmi dobře podpoří i při kolikách, poruchách spánku či v přechodu do nové vývojové fáze – pohybové (plazení, lezení, chození apod.) i psychické (např. rozvoje řeči). Je vhodnou posilou i v jiných důležitých životních okamžicích jako je stěhování, vstup do školky, školy či narození sourozence.
Výrazný je i vliv na regeneraci po úrazech, operacích, narkózách. Také v obdobích intenzivního růstu či počínajících růstových problémech (např. skolióza).
Kraniosakrální biodynamika nemá téměř žádné kontraindikace – další její možné oblasti působení lze nalézt na www.navanita.cz/kraniosakralni-biodynamika/oblasti-pusobeni/.
Petra Levá
www.navanita.cz
http://petraleva.cz/kranio-je-pro-deti-skvelou-ozdravnou-metodou/