9. kraniosakrální konference - Vzájemně propojeni: Zdraví a příroda

Datum konání

22/03/2025    
Celý den

Místo

Emauzy
Vyšehradská 49/320, Praha 2, 128 00

Typ kurzu

Srdečně vás zveme na devátý ročník tradičního setkání organizovaného ČKA, které je prostorem podpory, inspirace, sdílení a rozvoje nejen pro kraniosakrální terapeuty, ale i zástupce dalších spřízněných profesí a zvídavou veřejnost.

Kraniosakrální terapie je postavena na podpoře přirozených procesů v organismu člověka. Stejné základní mechanismy však najdeme nejen v lidském těle, ale i v okolní přírodě. Jaké jsou to procesy, a jak se podílí na utváření našeho těla a udržování a obnovování našeho zdraví a rovnováhy?

Chodíte do si přírody „dobíjet baterky“ nebo „čistit hlavu“? Jaktože to funguje? Příroda léčí? A může nás dlouhodobější pobyt v přírodě přivést hlouběji k sobě samotným?

Jaký je vlastně vztah člověka a přírody? Je člověk přírodou, anebo je jen nějakým otravným parazitem? Potřebujeme ji chránit, anebo je silnější než my? Jakou hrajeme v přírodě roli a můžeme s ní spolupracovat?

Všem takovým a podobným otázkám dá prostor příští kraniosakrální konference. Témata otevřou zajímaví hosté, kteří se vztahu člověka, zdraví a přírody dlouhodobě věnují. Prostor dostanou relevantní teorie, ale i prožitkové zkoumání. To vše ve společnosti dalších podobně naladěných a zvídavých účastníků. Věříme, že výsledkem bude naplněný konferenční den.

Lektory 9. kraniosakrální konference jsou:

Dr. Cherionna Menzam-Sills, PhD, Mgr. Filip Žitník, Mgr. Martin Nawrath a Mgr. Tereza Černohorská


Program konference 2025

9:00 – 9:50     Registrační snídaně
9:50 – 10:00   Zahájení
10:00 – 11:00  Filip Žitník: Nebýt hotový – Zdraví podle přírody
11:00 – 11:30   Přestávka
11:30 – 12:45   Cherionna Menzam-Sills: Embryo, Země a Kraniosakrální práce (online)
12:45 – 14:30   Přestávka na oběd
14:30 – 15:30   Tereza Černohorská: Psychospirituální zdraví pramenící z kontaktu s divokou přírodou
15:30 – 15:50   Přestávka
15:50 – 16:50   Martin Nawrath: Žít zeleň světa
16:50 – 17:10   Přestávka
17:10 – 18:15   Panelová diskuze
18.15 – 18.30   Čas na dozvuky a rozloučení


Příspěvky: 

Nebýt hotový – Zdraví podle přírody

Možná bychom to o sobě neřekli, ale sebe a své tělo stále vnímáme primárně jako stroj a život jako fungování velmi sofistikovaného mechanismu. Jaké jsou příčiny tohoto našeho základního rozumění světu a životu a můžeme přijít s novým základním pohledem? Se základním pohledem, že život je dynamický sebe uspořádávající proces a tělo je jeho výtvorem, který život zpětně využívá k tomu, aby se tvořivě rozvíjel dál.

Během přednášky se podíváme na toto alternativní porozumění životu a tělu, a na to jakou roli v něm hraje vztah a dialog mezi „tím zformovaným“ a „tím ještě nehotovým“. Tím ještě nehotovým, které je vždy větší a bohatší než to, co to má již svou plnou formu a čemu již zcela rozumíme. Tím, co nám dodává sílu a směr. Tím, co nám přináší větší pocit celistvosti a smyslu a co nás činí skutečně Zdravými. Jak s tímto rozměrem našeho života navazovat vztah? A má s tím co dočinění vztah s druhými, vztah k sobě a svému tělesnému prožívání? A jak nás k této dimenzi živoucího zdraví může přivádět příroda?

 

Mgr. Filip Žitník, SEP

Integrativní terapeut pracující s tělem

Ve své práci se dlouhodobě věnuje tématům tělesnosti, tělesného prožívaní a jejich vlivu na zdraví a celkovou spokojenost člověka. Terapeuticky je jeho doménou zejména integrativní terapeutická práce s tělem a práce s traumatem.

Tématy těla a tělesného prožívání se zabýval během studia filosofie a antropologie na UK a návazně je v letech 2010-2016 zkoumal v rámci akademického grantového projektu “Filosofické výzkumy tělesnosti: transdisciplinární perspektivy”.

Terapeutické práci jako takové se věnuje od r. 2009. Kromě dlouhodobých terapeutických výcviků v Kraniosakrální biodynamice (2007-2009) a Somatic Experiencing (2011-2013) absolvoval roční Základní výcvik a řadu seminářů v Proces orientované psychologii, výcvikové kurzy v přístupu Focusing, postgraduální kurzy v kraniosakrální biodynamice, výcvik ve facilitaci councilu a řadu seminářů na témata prenatálního vývoje a práce s pohybem a rytmem. V letech 2019 – 2023 prošel výcvikem průvodce Vision Questu, facilitování přechodových rituálů v přírodě.V současné době se zabývá zejména dlouhodobým provázením individuálních klientů a v rámci Institutu prevence a léčení traumatu spoluvytváří a spoluvyučuje přístup Integrativí práce s traumatem. V roce 2012 stál u vzniku České kraniosakrální asociace, na jejímž fungování se od té doby aktivně podílí. Je členem etické komise Asociace Somatic Experiencing ČR.


Embryo, Země a Kraniosakrální práce (online)

Síly řídící formování embrya jsou univerzálně přítomné, a to jak v našem životě tak i všude v přírodě. Během prezentace si ukážeme, jak se tyto síly projevují v našem těle před narozením a v průběhu života, a jak může orientace k nim podpořit jak zdraví naše, tak i planety, kterou obýváme. Vztáhneme se k tekutinové rezonanci s Matkou Zemí a Kosmem, a zažijeme praxi návratu k embryonálnímu pocitu celistvosti a základního vztahu.

V kraniosakrální biodynamice vnímáme energetické středové linie a pole, která uspořádávají tkáně v našem těle, a stejně tak vyvíjející se tkáně v embryu. Stejný způsob uspořádávání vidíme v celé přírodě. Ve stromech a dalších rostlinách. Každá přírodní entita má energetické pole s centrální střední linií, která jej uspořádává. I my jsme součástí přírody a ztělesňujeme a projevujeme její univerzální principy. Kontaktem s těmito univerzálními principy, které představují naše přirození a vrozené zdraví, můžeme podpořit léčení v případech, kdy byly forma a vývoj ovlivněny podmiňujícími silami jako např. nemoci, kulturní konflikty nebo nehody. Toto je podstatnou součástí toho, jak funguje kraniosakrální biodynamická praxe, ale věřím, že i další metody. 

 

Dr. Cherionna Mezam-Sills, PhD

Somatická terapeutka v oblasti pre a perinatálních otisků

Dr. Cherionna Mezam-Sills, PhD začala vyučovat somatický pohyb v roce 1997 jako součást svého doktorského studia pre a perinatální psychologie, tuto disciplínu dále vyučovala na Naropa University a Vzdělávacím institutu v Santa Barbaře zabývajícím se hlubinou psychologií. V současnosti vyučuje pre a perinatální psychologii a terapii, continuum (praxi všímavého pohybu) a biodynamickou kraniosakrální terapii, tu často se svým manželem, průkopníkem biodynamiky Franklinem Sillsem.

Nabízí post-graduální výcviky umožňující praktikantům učit se lépe rozpoznávat a pracovat s otisky z období prenatálního vývoje a porodu, ale i komorní semináře „Obklopení dělohou“ (Womb Surround). Ty vede jako certifikovaná facilitátorka v rámci v rámci institutu Raye Castellina. V minulosti absolvovala intenzivní studium s průkopníky v oblasti pre a perinatální psychologie Williamem Emersonem a Rayem Castellinem a zakladatelkou přístupu Continuum, Emilie Conrad, která ji v roce 2007 pověřila vyučováním tohoto přístupu.

Cherionna je autorkou tří knih (zde uvádíme volný překlad anglických názvů): Dech Života: Úvod do kraniosakrální biodynamiky, Duch do formy: Prozkoumávání embryologického potenciálu a prenatatální psychologie, Prenatální stín: Léčení prenatálních a porodních traumat. Ústředním životním i profesním posláním je pro Cherionnu vtělená přítomnost.

Další informace o Cherionně a její práci naleznete zde: www.birthingyourlife.org a www.resourcingyourlife.org


Psychospirituální zdraví pramenící z kontaktu s divokou přírodou

Duše je naše pravé, hluboké, autentické Já. To Já, kterým jsme, když se nikdo nedívá. To Já, které má vize, sny a touhy. To Já, které nás nutí, abychom objevovali, prožívali a zráli. To Já, které nezajímají role, úspěch ani lajky. Tohle naše Já – Duše je stejně divoké, necivilizované a nevychované jako příroda. A stejně tak vedené nějakou větší inteligencí, než je naše malá mysl. A proto je pro náš zdravý psychospirituální růst, pro pravé zrání, nutný kontakt s divokou přírodou a skrze ní i s naší duší.

Během miniworkshopu se podíváme na to, proč je kontakt s divokou přírodou klíčový pro naše psychospirituální zdraví. Dotkneme se toho, jak ho každý z nás kultivujeme a budeme se navzájem inspirovat svými zkušenostmi. 

Budete mít také možnost dotknout se svého divokého já a reflektovat svůj vztah s ním.

 

Mgr. Tereza Černohorská

 Soul guide

Vystudovala mezinárodní teritoriální studia a evropská studia na FSV UK. Byla první výkonnou ředitelkou společnosti Maitrea
a.s., 8 let působila jako nezávislá business konzultantka majitelů českých firem a top managementu mezinárodních firem
(Kofola, Adler , 2N, O2…).

Do ČR přinesla koncept Vědomého businessu a přeložila stejnojmennou knihu Freda Kofmana.
Spolupořádala a spoluvedla 10 ročníků open-space konference Forum.

Učila se meditaci a vnitřní práci u mistra Prasadama, Enneagram u Davida Danielse, Art of Being u Alana Lowena,
Soulcraft u Billa Plotkina, hlubinnou imaginaci u Stephena Gallegose, putovat po Sahaře u Charlese Kunowa a mnoho
dalšího.

Nejvíc se toho ale naučila skrze život se svým mužem Martinem, se svými třemi dětmi a spoluprací s týmem SoulAdventure. Od roku 2008 jezdí se skupinami na Saharu, kde provází poutníky na cestě k duši skrze kontakt s divokou přírodou, imaginací, sny a Mystériem.

V roce 2017 spoluzaložila SoulAdventure, které učí a sdružuje další soulguidy a pravidelně provází Soul Questy na Sahaře. Je průvodkyní v dokumentárním filmu Stopy v písku, v SoulAdventure dělá supervize průvodcům a spoluvede průvodcovský výcvik.


Žít zeleň světa

Je už skoro únavné psát a mluvit o tom, že stojíme před možná největší výzvou v historii lidstva, kterou je klimatická změna a její dopady. Za poslední roky se k této výzvě společnost začala vztahovat aktivněji. S množícími se plány na to, jak omezovat množství skleníkových plynů v ovzduší se ale vzedmula také vlna odporu k těmto opatřením. Své v tomto ohledu udělala také válka na Ukrajině, která nás přistihla v závislosti na fosilních palivech jako velmi zranitelné.

S jakými se to setkáváme individuálními a kolektivními mechanismy, které nám zabraňují změnit v kolektivním součtu evidentně destruktivní vztah k přírodě? Proč jsme dlouho žili v kolektivním uhranutí nefunkčního konceptu udržitelného rozvoje? Jaké možnosti nám nabízí koncepty nové opírající se o schopnost
adaptace a odolnosti? Je evidentní, že se nějak dotýkáme samotné podstaty toho, co je živé, co je životem a jak s tím udržet vztah. A bezpochyby se ve stínu této výzvy ozývá i téma konce, smrti a toho, jak si budujeme vztah k těmto mocnostem světa.

Na téma se podíváme formou přednášky, krátkých rozhovorů ve dvojicích a prožitkových cvičení zaměřených na napojení se na skupinu a prvky tématu. 

 

Mgr. Martin Nawrath
Facilitátor, terapeut, esejista a básník.

Vystudoval biochemii na Masarykově univerzitě v Brně. K psychologii ho přivedla četba C. G. Junga.
Systematičtější sebezkušenost nabýval v letech 1999 – 2010 na seminářích Péče o duši brněnského psychoterapeuta Vladimíra Dvořáčka.

Od roku 2010 se inspiruje procesově orientovanou prací (facilitační a terapeutický výcvik organizovaný Institutem procesově orientované práce). Kromě Arnolda Mindella, zakladatele tohoto směru, se inspiruje u Jamese Hillmana a Thomase Moora.

Poskytuje individuální i párové poradenství a facilitační podporu skupinám v oblasti řešení konfliktů, strategického a komunitního plánování zejména v kontextu ochrany životního prostředí, územního rozvoje, vzdělávání, sociální péče apod. Zde dlouhodobě spolupracuje s Nadací Partnerství a Nadací Via. V poslední době se věnuje tématu klimatické krize a environmentálního žalu na individuální i společenské úrovni. Jeho eseje se rády noří do míst, kde se potkává psychologie, ekologie, nová kosmologie a poezie v duchu starých tradic péče o duši.

Je autorem sbírky básní Setkaní (Druhé město 2022) a spoluautorem knihy a výstavy Větší než velká výzva (Druhé město 2020). Esejisticky přispíval a přispívá pro ČRO Vltava, Nový prostor, Sedmá generace, Revue archa, psychologie.cz a PSYCHOLOGIE DNES. Je také spoluzakladatelem Klidem – institutu pro ekoterapii a soukromé školy inspirované waldorfskou pedagogikou DiviZna.


Konferenční vstupné

Snížená cena platná do  26/1 2025:

člen asociace 1 300 Kč 

běžné vstupné 2 300 Kč 

Cena platná od 27/1 2025:

člen asociace 1 900 Kč 

běžné vstupné 2 900 Kč 

 

Storno podmínky:

Při zrušení konference ze strany pořadatele z jakéhokoliv důvodu vracíme kurzovné v plné výši.

Do  26/1 2025 vracíme poplatek ponížený administrativní poplatek 10%.

Mezi 27/1 až 8/3 2025 vracíme 50% poplatku

Od 9/3 2025 poplatek nevracíme.

Děkujeme, že naše podmínky respektujete.


Pro europlatbu rolujte dolů.

 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.


Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.