lektoři: Mgr. Filip Žitník, SEP a Mgr. Martin Nawrath
Dovolte nám pozvat vás na workshop s facilitovanou skupinovou „diskusí“ k hlavnímu tématu letošní konference – zdraví, člověk a příroda. Na tomto workshopu prozkoumáte vlastní hluboká přesvědčení ohledně tohoto tématu, seznámíte se s pohledy a postoji jiných lidí, a budete se podílet na odhalování a zkoumání skrytých tendencí a motivů v celospolečenském kolektivním „poli“.
Workshop bude inspirován netradičním, ale o to zajímavějším, formátem tzv. otevřeného fóra využívajícího principy procesově orientované psychologie. Tento způsob práce se skupinou zve všechny hlasy ve formě myšlenek, emocí, tělesných pocitů i snění ke společnému sdílení. Zkoumá skryté dynamiky, role, konflikty a zájmy, které nosíme v sobě a které jsou obsaženy i ve společném kolektivním poli. Laboratoř vám umožní si toto důležité a široké téma podrobněji nacítit, osahat všemi smysly a odnést si hlubší porozumění sobě, druhým a tématu jako takovému, a potenciálně i inspiraci k nějakému akčnímu kroku.
Proč na akci přijít:
- Přemýšlíte o dopadech klimatických změn a zhoršování se stavu životního prostředí na zdraví a psychiku svou, svých blízkých nebo svých klientů?
- Vnímáte přírodu jako mocný zdroj pro obnovu a podporu zdraví? Daří se vám ji mít v životě takto přítomnou?
- Kladete si otázku, jestli je příroda spíše silná mocnost nebo křehká bytost?
- Ptáte se, jak s přírodou můžeme jako jednotlivci nebo jako lidské společenství lépe spolupracovat?
Co se bude dít a co si odnesete:
- Faktické nastínění tématu facilitátory:
-
- Jaká je konkrétní situace v oblasti ochrany přírody, reálný stav, myšlenkové proudy, strategie a jejich realizace
- Jaký je vztah lidského zdraví a přírody z pohledu kraniosakrální práce a perspektiv procesové a systematické teorie
- Vedené usazení/meditace na osobní propojení s tématem vlastního vztahu s přírodou jako zdrojem zdraví
- Facilitovaný skupinový proces, na kterém:
-
- Prozkoumáte svoje prožitky, otázky, potřeby, obavy a vize ve vztahu k tématu
- Prozkoumáme různé pohledy na téma a jejich hlubší motivaci
- Dotkneme se konfliktů, které se ve vztazích jednotlivec-společnost-zdraví-příroda objevují
- Vytvoříme prostor pro hlubší porozumění různým stranám konfliktů a tím i nacházení cesty k celistvějším a udržitelnějším formám jejich řešení
- Společná reflexe procesu: pojmenování hlubší dynamiky zmíněných témat, poznání osobních motivací a postojů, zvědomění konkrétního impulsu, inspirace, konkrétního kroku, který máme ve své moci a můžeme si ho “odnést” domů a integrovat do života
Jak se na akci připravit? Co se od vás bude očekávat?
- Přineste si otázku, která vás pálí nebo své osobní téma, o kterém přemýšlíte nebo se s ním potkáváte ve své praxi.
- Přineste si sebou ducha učení a zkoumání, chuť vystavit se nepředvidatelnému
Na setkání se těší vaši průvodci a facilitátoři
Filip Žitník a Martin Nawrath
Tento workshop je organizován v souvislosti s 9. Kraniosakrální konferencí s titulem Vzájemně propojeni – Zdraví a příroda, na níž oba lektoři vystoupí jako prezentující hosté a která se uskuteční 22.3. v pražských Emauzích.
Dalšími akcemi organizovanými v souvislostí s 9. kraniosakrální konferencí jsou:
Stopy v písku – projekce dokumentárního filmu o poutích do pouště s diskusí s tvůrci– Mgr. Tereza Černohorská a Bohdana Kabátová – 21/3/2025 (18:00 – 21:00)
Tekutinová rezonance: Co nás učí embryo o léčení, zdraví a harmonii (webinář)– Dr. Cherionna Menzam-Sills, PhD – 25/3/2025 (18:00-21:00)
Integrativní terapeut pracující s tělem
Ve své práci se dlouhodobě věnuje tématům tělesnosti, tělesného prožívaní a jejich vlivu na zdraví a celkovou spokojenost člověka. Terapeuticky je jeho doménou zejména integrativní terapeutická práce s tělem a práce s traumatem.
Tématy těla a tělesného prožívání se zabýval během studia filosofie a antropologie na UK a návazně je v letech 2010-2016 zkoumal v rámci akademického grantového projektu “Filosofické výzkumy tělesnosti: transdisciplinární perspektivy”.
Terapeutické práci jako takové se věnuje od r. 2009. Kromě dlouhodobých terapeutických výcviků v Kraniosakrální biodynamice (2007-2009) a Somatic Experiencing (2011-2013) absolvoval roční Základní výcvik a řadu seminářů v Proces orientované psychologii, výcvikové kurzy v přístupu Focusing, postgraduální kurzy v kraniosakrální biodynamice, výcvik ve facilitaci councilu a řadu seminářů na témata prenatálního vývoje a práce s pohybem a rytmem. V letech 2019 – 2023 prošel výcvikem průvodce Vision Questu, facilitování přechodových rituálů v přírodě.V současné době se zabývá zejména dlouhodobým provázením individuálních klientů a v rámci Institutu prevence a léčení traumatu spoluvytváří a spoluvyučuje přístup Integrativí práce s traumatem. V roce 2012 stál u vzniku České kraniosakrální asociace, na jejímž fungování se od té doby aktivně podílí. Je členem etické komise Asociace Somatic Experiencing ČR.
Facilitátor, terapeut, esejista a básník.
Vystudoval biochemii na Masarykově univerzitě v Brně. K psychologii ho přivedla četba C. G. Junga. Systematičtější sebezkušenost nabýval v letech 1999 – 2010 na seminářích Péče o duši brněnského psychoterapeuta Vladimíra Dvořáčka.
Od roku 2010 se inspiruje procesově orientovanou prací (facilitační a terapeutický výcvik organizovaný Institutem procesově orientované práce). Kromě Arnolda Mindella, zakladatele tohoto směru, se inspiruje u Jamese Hillmana a Thomase Moora.
Poskytuje individuální i párové poradenství a facilitační podporu skupinám v oblasti řešení konfliktů, strategického a komunitního plánování zejména v kontextu ochrany životního prostředí, územního rozvoje, vzdělávání, sociální péče apod. Zde dlouhodobě spolupracuje s Nadací Partnerství a Nadací Via.
V poslední době se věnuje tématu klimatické krize a environmentálního žalu na individuální i společenské úrovni. Jeho eseje se rády noří do míst, kde se potkává psychologie, ekologie, nová kosmologie a poezie v duchu starých tradic péče o duši. Je autorem sbírky básní Setkaní (Druhé město 2022) a spoluautorem knihy a výstavy Větší než velká výzva (Druhé město 2020). Esejisticky přispíval a přispívá pro ČRO Vltava, Nový prostor, Sedmá generace, Revue archa, psychologie.cz a PSYCHOLOGIE DNES. Je také spoluzakladatelem Klidem – institutu pro ekoterapii a soukromé školy inspirované waldorfskou pedagogikou DiviZna.
Cena včasná platí při registraci do 2/2/2025:
členové ČKA – 950,-
Běžné vstupné – 1150,-
Cena normální platí při registraci od 3/2/2025:
členové ČKA – 1100,-
Běžné vstupné – 1300,-
Storno podmínky:
Při zrušení kurzu ze strany pořadatele z jakéhokoliv důvodu vracíme kurzovné v plné výši.
Do 2/2/2025 vracíme kurzovné ponížené o 10%.
Mezi 3/2 až 5/3/2025 vracíme 50% kurzovného.
Od 6/3/2025 kurzovné nevracíme.
Děkujeme, že naše podmínky respektujete.
- Seminář nenahrazuje lékařskou ani psychoterapeutickou péči. Účastník se zavazuje informovat organizátora o jakýchkoliv závažných fyzických či psychických obtížích či léčbě, kterou podstupuje.
- Účast na semináři je dobrovolná a může být velmi prožitková. Účastník nese zodpovědnost za vše, co dělá.
- Účastník může kdykoliv seminář opustit. Poplatek za seminář se v tomto případě nevrací.
- Právem lektora je ukončit účastníkovu účast, uzná-li to za vhodné. V tomto případě bude poplatek za seminář účastníkovi vrácen.